Lexues

domenica, novembre 19, 2023

Foto pamflet: Toka i takon atij që e lëron! -Lezhë 2050 nga E. Kaceli

 Satirë mix: Në vend të një artikulli!

Toka i takon atij që e punon!- Reforma Agrare 1946

"Toka e atij që e punon" dhe "atij që jeton aty" Ligji 7501

(Falenderojmë shokun Enver Hoxha!
Falenderojmë profesor dr. Sali Berisha dhe parlamentin e parë pluralist!
Falenderojmë kryeministrat Edi Rama e Giorgia Meloni!)

Lezhë 2050, zona rurale.


Imazhe te krijuara me intelegjence artificiale. nga E. Kaceli

sabato, ottobre 21, 2023

Thirrje për miqtë e mij fotografë të botës së egër nga E. Kaceli

-


Në mos paça të drejtë ju kërkoj falje!
 

Prej kohësh, fotografët shqiptarë të natyrës së egër, pjesa më e madhe e tyre jashtëzakonisht të talentuar, e me plot ëndrra, vullnet e pasion të përbashkët për natyrën e trojeve shqiptare, dhe për natyrën e egër në përgjithësi, po kalojnë sëmundjen e ndarjes, që rëndom prek shqiptarët!
Gjithësecili kërkon të lavdërojë veten dhe miqtë e afërt, duke harruar qëllimin e përbashkët të fotografëve të botës së egër që është e mbetet evidentimi i specieve të egra, mbrojtja e tyre dhe habitatit të tyre, shkëmbimi i përvojave, ekspot e përbashkëta promovuese të realizuara në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni e më gjërë!

Por kjo dashuri dhe vrull i fillimit është lënë në plan të dytë, apo të tretë!
Po të ndjekësh grupet, nëngrupe, e stërgrupet e krijuara pas suksesit të madh që pati grupi i Albanian Wildlife Photographer, dhe organizata me të njëjtin emër, kupton se përçamja, ka mbërthyer fotografët që mendojnë se gjithësecili është në të drejtën e vet! Por pa qenë të aftë me u ulë me njëri -tjetrin e me shoshitë mosmarrëveshjet!
Secilit në grupin e vet i duket vetja më i miri!

Sa i takon më të mirit kisha me dashtë me thanë se "Unë jam fotografi më i mirë i natyrës së egër këtu ku jetoj! Komuna, një si punë fshati, sipërfaqja 4 km katror, Albaretto della Torre, Itali, numëron 214 banorë! Mos t'iu duket pak se këta 213 banorët e tjerë, i përdorin iphone-t e smartphone-t në mënyrë të përsosun kur bajnë foto! Pra ka konkurrencë të madhe!
Kisha me thanë se jam edhe poeti ma i mirë i këtij fshati të bukur, por ka dalë një djalë i ri, vendali, që shkruan vargje fort ma bukur se unë!
Dhe jam shumë i lumtun, se me më çua rreziku me ra në qytetin më të afërt, Alba, që numëron mbi 31 mijë banorë, nuk e di a më pjerdh kush!

Nuk po diskutoj për vendlindjen time, një tjetër fshat, disi më i madh, (Shënkoll, Lezhë, Shqipëri,) zor se më lënë edhe në vendin e fundit!
Si fotograf, se poet apo gazetar, i kam edhe të paktën nja dhjetë -njëzet të tjerë që rreshtohen para mejet! Gjithmonë në rrethin katror: Pllanë -Zejmen -Shënkoll- Rrilë!

Jena ba ma keq se partitë politike! 30 fotografë, (afërsisht) shqipfolsa, te pasionuar mbas botës së egër ndahna në 50 grupe!
Kujtojme se bota sillet përreth nesh! Bota ka fotografë të mëdhenj të natyrës, sa me mbushë trenat, e na, të gjithë bashkë, as një autobus njëkatësh, nuk e bajmë!
E nuk jena aq të mëdhenj sa na ka hy vetja në hesapë!

Respekt për të gjithë ata që respektojnë pasionin tonë, e respekt për kush ka vullnetin e mirë me kenë të gjithë bashkë edhe kur kemi mendime të kundërta!
Lërini egoizmat se kush ka të drejtë e kush jo; se kush është i pari e kush është i fundit; se kush ka më shumë ndjekës e kush më pak! Kjo na len vetëm në vendnumëro e nuk shkojmë askund!
Jetoni bre, (Për hatër të Zotit dhe Natyrës!) në paqe me natyrën, me vetin, me miqtë, dhe me njerëzit që ju rrethojnë! Se edhe shpendët e një llojit kur fluturojnë në grup ndihen më të mbrojtur, më të bukur, më të fortë!
Ju paça!

Edmond Kaceli
Itali

sabato, ottobre 14, 2023

Tragjedi moderne poezi nga E. Kaceli

Realizuar me intelegjence artificiale @E. Kaceli

Në Vendin tim, në tokën e ikjes, në truallin e dhimbjes
Ikën të gjithë, bashkë me dhimbjen ngarkuar në shpinë
ngadalë, si një pendim gjigand gjatë një meshe kolektive!
në Kishën e Shpresës së Mbytur në heshtjen sublime!

Të parët u larguan njerëzit e zakonshëm, të pabujshmit,
të heshturit e përjetshëm nuk bënë lajm në edicionet pa lajme
Mëmëdheu s'kishte nevojë për shërbimin e tyre pa vlerë!
Statistikat zyrtare heshtën për numrat e panevojshëm.

Në Dheun tënd, të dytët ikën mjekët, përditë nga pak!
I fundit mori rrugën dje me një çantë mjeku në shpinë
të vetmen pasuri ngarkuar në avionin e parë të linjës
në shtetin pa pacientë, nuk kishin nevojë për mjekë!

Në Atdheun tonë, në vendin e heronjve, nuk ka më heronj!
I Mbrami Hero ngarkoi heroizmin në shpinën gjithë plagë
(plagët rridhnin diçka si punë gjaku, pa ngjyrë heroizmi)
ikën në kërkim të atyre që duhej t'iu shëronin dhimbjen!

Në Viset e atyre nuk ka më poetë që ti këndojnë gjithë kësaj!
I fundmi poet, mbetur aksidentalisht, ngarkoi poezinë në shpinë
Në shënjë proteste hodhi përtokë një grusht shpirt përzier gjak
mori ikën drejt Boshit Universal! Me avionin e linjës, u tret në qiell!

Në qiellin gri avioni hante bijtë e një vendi t'çuditshëm!
(pa njerëz të zakonshëm, pa mjekë, pa heronj, pa poetë)
Rrugëtonte avioni si një kanibal i plagosun teksa ushqehej
me bijtë (pasagjerë -viktima) të një hiç-vendi pa qiell...

Lajmet zyrtare thonë se avioni nuk është ulë ende!

Itali, tetor 2023
 

giovedì, settembre 07, 2023

Eshtrat poezi nga E. Kaceli


Une mbas 250 vitesh! Photo E. Kaceli

Koha ka mbjellë prej mijëra vjetësh
                                                         eshtra
në zemrën e Globit
vazhdon të mbjellë...

Eshtra vërtebrorësh gjigandë, përbindëshash
Eshtra fëmijësh njomëzakë, bij nënash
Eshtra varfanjakësh të zbehtë, laviresh
Eshtra manjatësh,
                            kriminelësh,
                                               princash
Eshtra heronjsh.

Eshtra luftërash të pafundme, prè
gurësh,
           shpatash,
                         plumbash
Eshtra katastrofash, vdekjesh natyrale
Eshtra tmerresh, vuajtjesh, skandalesh
Eshtra poetësh
                       politikanësh,
                                           shkencëtarësh.

Eshtra përrallash, legjendash, të vërtetash...

Eshtrat tanë
-mbjellë skaj më skaj të Globit
nga polet e akullta
në shkretinën e Gobit!

Eshtrat tanë
Rruga jonë e së shkuarës
Rruga jonë e së ardhmes...

Shqipëri, tetor 1989 - Itali, mars 2023

mercoledì, agosto 16, 2023

Varri i ushtarit Aldo poezi nga E. Kaceli

 
Varri i ushtarit       Foto E. Kaceli

Një kuadrat gurësh
një kryq i thjeshtë
një emër
një moshë (22)
një lule
Ky është varri i ushtarit Aldo!

Përkrah, qindra varre të tjerë
rrethojnë ushtarin Aldo
Dallojnë varret rrethuese!
(mermeri i rrallë, graniti
shkrimet,
               kryqet e bukura
E ndonjë statujë nxirë nga koha.)

Varri i ushtarit Aldo
i thjeshtë, ngulur në tokë
Heshtë pikëllimi 22 vjeçare
Shuar në mbrojtje të varreve të tjerë...

Dogliani, Itali, gusht 2023

domenica, agosto 06, 2023

TË JETOSH NËN SEKTIN E RILINDJES! -nga E. Kaceli Itali

 
-Për librin e dytë të shkrimtares Eralda Baze "Zambaku i Kanionit"
-Një tjetër zambak në letërsinë shqipe!


Letërsia shqiptare e 30 viteve të fundit ka vuajtur dhe vijon të vuajë për letërsinë e ashtuquajtur të rëndë: romanin. Mungesa e romancierëve të mirëfilltë në këto vite, me ndonjë botim të rrallë tek- tuk, dhe përhapja masive e poetëve të rrjeteve sociale, ka ndrydhur këtë zhanër të letërsisë shqipe në maksimum, duke e kaluar në plan të dytë ose të tretë.
Por me këtë nuk është aspak dakord romancierja e pazakontë Eralda Baze dhe shtëpia botuese "Schnell", që pas romanit të parë “Dielli më perëndon në Lindje” 2021, në top listën e shitjeve gjatë këtyre tre viteve, vjen me romanin e dytë "Zambaku i Kanionit".
Natyrisht në një vend ku korrupsioni, krimi, pafytyrësia e pushtetarëve, varfëria ekstreme dhe pasurimi ekstrem i një grupi të vogël njerëzish të lidhur ngushtë me politikën, të bësh letërsi të mirë është e vështirë, por jo e pamundur! Këtë na e vërteton në shkallën më të lartë romancierja Eralda Baze me romanin "Zambaku i Kanionit" dalë nga shtypi këto ditë prej shtëpisë botuese "Schnell" redaktuar nga doktori i shkencave Eris Rusi. Kopertina nga piktori Stefan Taçi, art design Xhoan Guga.
Romani i posadalë nga shtypi ka filluar të ngjallë interesin e lexuesve dhe kritikëve të etur për një letërsi të niveleve të larta!

“Ishte një vend që mbahej në këmbë nga paligjshmëria!”- thotë Italo Calvino
Kjo shprehje e shkrimtarit të madh italian është më aktuale se kurrë për Shqipërinë! Një vend ku paligjshmëria ka mbërritë në formën më të lartë të ligjshmërisë!
Kësaj teme i bie në mënyrë të drejtpërdrejtë, me shumë art e talent, shkrimtarja Baze!
Një paligjshmëri e ngritur në ligj nga e ashtuquajtura "Rilindje" që (cit) në fakt nuk është organizatë politike por "një sekt" rreth të cilit sillen politikanët e të gjitha ngjyrave! Gjithëherë sipas parimit: “Sot jam unë, sot vjedh unë! Prit të vijë radha jote!”
Strukturuar në mënyrë perfekte ku rrjedha e ngjarjeve nis në dukje e qetë, ashtu siç duket edhe shoqëria shqiptare nëse i hedh një sy kuturu nga jashtë! Por pasi fillon ta jetosh nga brenda, arrin të kuptosh ritmin negativ në të cilin noton krejt vendi!

Personazhet e romanit janë pjesa e dukshme e Atdheut që ndodhet i mbërthyer keq në grackën e Sektit të Rilindjes!
Në një vend ku Safija i detyron bashkëpunëtorët e afërt ti thërrasin Sofi, ku kapterrët e komunizmit janë kthyer në gjeni të kapitalizmit tipik të barkderrëve shqiptarë si Dine Daci! Personazhe groteske, që edhe fëmijët i edukojnë me armiqësinë ndaj dijes dhe librit! Kjo armiqësi ndaj dijes, ndaj mendjes së hapur, sjell si pasojë dhunën në familje, plaga e hapur thellë e kësaj shoqërie! (Rita me Nikun)
“Edhe një shkëmb është më i ndjeshëm ndaj klithmës së grave, sesa sistemi i drejtësisë në këtë vend” -gati sa nuk ulëret Baze!
Menjëherë babëzia ekstreme e pushtetit! Babëzi që të çon rëndom në dyert e gjykatave të korruptuara deri në palcë! Të korruptuar në atë masë sa kur gjykatësit provojnë të jenë ndryshe ndodh ajo që thotë autorja "Gjyqtare që nuk mbrojnë dot veten!”
Krejt si nën pushtetin e një sekti mafioz ku politikanë e majtë e të djathtë bashkohen në korrupsionin ideor, monetar e seksual që është ulur lakuriq në të gjitha nivelet e zyrave dhe zyrtarëve të sektit! (shtetit)
Jeta e njeriut, në një vend si Shqipëria: "Ndërsa në vlerë monetare, sipas ministres së Financave, jeta e një shqiptari nuk meriton më shumë se 130 Euro/muaj". 

Sekti i Rilindjes, dhe pjesa gjoja në opozitë e këtij sekti, kanë sjellë në parlament personazhe groteske të botës së krimit e padijes, armiq të kulturës, fjalës së lirë, tutorë prostitutash, narkotrafikantë, kriminelë si Rafet Dajaku!
"- Me lekë dhe me ligje, unë fshij bythën! – i hakërrehet deputet Rafeti. I hakërrehet që çke me të! Pse, kot kishte paguar një thes me pare për atë mut mandati? Në publik duhej gjithmonë të thoshte “fituar… kam fituar mandatin”. Kështu e kishin porositur shokët e Rilindjes."
Pra kriminelët me jaka të bardha nuk ndalen para asgjëje! As përpara fatkeqësive natyrore si tërmeti apo më pas Covid -19! Fatkeqësia e njerëzve shihet vetëm si burim pasurimi nga politika dhe politikanët! Asgjë më tepër!
"Pastaj vjen tërmeti si dorë e Zotit të zemëruar për të rrënuar më keq këtë popull dhe këtë vend që: Pikëllimi i ka zënë vendin e oksigjenit, lotët atë të dioksidit. Njerëzit thithin pikëllim dhe nxjerrin lotë. Kjo është frymëmarrja e re e këtij vendi të gjunjëzuar"
“Pas varfërimit të madh dhe shpopullimit të shpejtë, tërmeti duket gozhda e fundit mbi arkivolin e shqiptarëve…"
Këtu fillon të kulmojë romani (që ngjan me një pamflet të mirëfilltë kundër politikës shqiptare, por pa e ulur në asnjë moment anën artistike -strukturore të letërsisë së rëndë)  me një tjetër alternativë: të arratisjes nga Shqipëria!
Baze e shikon idealisht fshatin si shpëtim! Fshatin si alternativë e ikjes nga Shqipëria, në fakt si alternativë e arratisjes nga Tirana, nga "sekti i Rilindjes" që ka betonizuar kryeqytetin, por që po shëndrron në beton e hekur gjithë Shqipërinë!
Por edhe kjo alternativë e fundit e qëndrimit në Shqipëri po vdes nga rrëmbimi, shqyerja dhe shkërdhimi i virgjërisë së natyrës!
Personazhi i Seferit thotë, ndërsa sheh fshatarët që shqyejnë Tomorrin, malin e Shenjtë, "Ata trutharë që sheh përballë kanë vetëm gojë. Gojë për të ushqyer. Të mëdhenjtë sipër tyre kanë vetëm thasë, thasë për të mbushur me lekë. Kështu vazhdon zinxhiri i maskarallëkut në këtë vend."
Por e keqja të gjen edhe në vendet më të bukura e më të virgjëra të natyrës siç është Ujëvara e Sotirës!
"Ngaqë e keqja sot vjen me fytyrë njeriu, që flet në gjuhën tënde? Me një gjuhë shumë lajkatare madje, kur ka votime. Të vjen me buzëqeshje, të puth duart, të përqafon, të qan hallin, të premton zgjidhje. Të kërkon besën, pastaj të kafshon pak e nga pak. Në fillim, herë nuk e ndjen, herë nuk do ta kuptosh. Kur më në fund e ndjen dhe e kupton, është tepër vonë. Kuçedra veshur me kostum firmato t’i ka ngulur dhëmbët deri në kockë! Por nuk mbaron këtu! Të detyron edhe të kërcesh! Të kërcesh si Çeçua! Me një tallava të pështirë që refrenin e ka, gjeje pak … “Ta hëngsha zemrën!"

Edmond Kaçeli, Itali

domenica, luglio 02, 2023

Edmond Kaçeli: Kafshët nuk na kqyrin më!

 Ekspozitë fotografike "open air" Gorzegno, Cuneo, Itali
Nga data 15 korrik deri me 15 shtator 2023
 
-Shkruan Claudio Lorenzoni, kurator, dhe ideator i ekspozitës, drejtor i Muzeumit në Qiell të Hapur, Camo, Itali
 


Lexoj një shkrim në të cilin autori thotë "kafshët nuk na kqyrin më" por jemi ne që i vështrojmë e fotografojmë ato, jashtë këndvështrimit të një ekzistence të pavaruar, ku shoqëria bashkëkohore kërkon pandërprerë, t'iu japë, formën e vet. Kjo duke iu hequr lidhjen e vjetër mes dimensionit njerëzor dhe jo njerëzor, të kafshëve të egra, këtyre bashkëudhëtareve tona historike!
Me pak fjalë nuk na befasojnë mrekullisht më kafshët si pjesë kryesore e spoteve publicitare duke na drejtuar në prodhimet e konsumit të thjeshtëzuar, ose që marrin poza në selfi ironike të gatshme për ti shpërndarë nëpër rrjetet e shumta sociale!

Në këndëvështrimin e sotshëm të kafshëve, ato po përcaktohen thjeshtë si ikonat foshnjarake të maceve, apo këlyshve të vegjël të qenve, që mbushin rrjetet me pamje të kafshëve të hedhura në hapësirë e kohë krejt tjera nga të qenit reale!
Na paraqitet kështu një botë e kafshëve në të cilën mbretëron ligji i absurdit, një natyrë e zhytur në një hiç vend, në një hapësirë të kufizuar, të papërcaktuar, të panjohur! Ndërsa ne, spektatorët, kemi gjithmonë e më shumë idenë e një bote kafshësh të përqëndruar në një përmasë të çuditshme, në mes realitetit dhe përçartjes!

Ndërmjet këtyre pikëvështrimeve ndërhyn Edmond Kaçeli. Ai, me shkrepjet e aparatit fotografik, na rivendos krejt thjeshtë në natyrën e egër tërheqëse pa dorashka e paragjykime, që përkthehet dukshëm tek nevoja për të prezantuar anën tjetër tonën: Kafshën e egër!
Në ndryshim të asaj çka shohim në imazhet e reklamave të modës, kafshët e Kacelit nuk janë metafora të veseve apo virtyteve njerëzore por një gjarpër është një gjarpër, një derr i egër është thjeshtë një derr i egër; e kështu me radhë, sekush me domethënien e tyre të kjartë simbolike; në rastin konkret "origjina e jetës -gjarpri" dhe "forca e jetës -derri i egër"!

Fotografitë e Edmondit braktisin klishetë tradicionale të skemave e egra/objekt i rregullave të një reportazhi thjeshtë përshkrues e ilustrues të një fotografie të jetës së egër militantiste.
Edmondi thjeshtë i fotografon, i sjell të gjalla në habitatin e vet, pa i shqetësuar, me mjeshtërinë tipike që e dallon! Thënë ndryshe i prezanton duke iu kushtuar respekt gjallesave të egra si "tjetri që ekziston si gjithkush prej nesh"

Së mbrami, siç shkruante poeti Fernando Pessoa, "Njeriu nuk din më shumë se kafshët e tjera; por din më pak! Ato (gjallesat) dinë atë që duhet të dinë! Njerëzit, jo!"
 
Claudio Lorenzoni
Kurator i ekspozitës
Drejtor i Muzeut në Qiell të Hapur, Camo, Itali

giovedì, giugno 22, 2023

Herojntë e Gopit! -satirë nga E. KaceliJu erdhët si trima:
Përpara! Fitore!
brekët nëpër këmbë
zutë dhe dashnore!
 
Brekët nëpër këmbë
në zyra hotele
Ju ishit heronj!
Brekët bërë zhele!
 
Lule more trima
mor Burra të Shtetit
kryet iu ha vrima
në zyrat e Dovletit
 
Një Pango i math'
një Shukri horror,
Safeti në gojë
Sokoli me dorë!
 
Tigër ndezur zjarr
Ahmetaj burrnori
kur si ngrihej bishti
Ndizej vibratori!
 
Me brekët e shqyera
mbërtheckat firmato
djegë për dashuri
me gjithë mandate
 
Ju kish' rritë Partia
për një jetë të re
Lule more meshkuj
ju ratë për Atdhe!
 
Pshurrët e shkërdhyet
mandatet e popullit
trimat e Partisë
Ju Heronjtë e Gopit!
 
Por ju jeni burra
këngë iu thur' populli
"Trimat i merr topi
meshkujt i ha Gopi!"

domenica, giugno 18, 2023

Wildlife: Zogu i Shenjtë dhe i legjendave! Nga E. Kaceli

Upupa (Upupa epops)

Për kush është i dhënë, me "mish e shpirt" pas fotografimit të jetës së egër, fotografimi i një specieje për herë të parë, dhe se në mungesën cilësisë së lartë, merr një rëndësi të veçantë! Është si një lloj sfide me veten: Ja dhe këtë e futa në arkiv!
Në këto fotot e mëposhtme, jo me shumë cilësi për shkak të largësisë,(më ndante një lum mjaft i gjerë e i thellë nga vendi i fotografimit) unë shikoj jo vetëm pasionin tim por edhe pasionin e dhjetëra miqve të mij fotografë të botës së egër, që gëzohen, si edhe unë, në këtë rast, kur realizojnë ëndrrën.
 
Por a e dini pse koleksionimi këtij zogu ka një rëndësi të vetme për fotografin e botës së egër?
 
Ky zog me kreshtën tepër të veçantë mbi krye, ka frymëzuar, në shekuj, artistë, poetë, e banorë të të gjithë botës që nga antikiteti i hershëm e deri në ditët tona!
E përmendur në veçanti në Librat e Shenjtë (Bibla dhe Kurani), në tekstet Sufi (nga dijetarë myslimanë), ky zog zë vend nderi gjithashtu në letërsinë greke, Aristofani, apo në veprat e poetëve të shquar italianë Ugo Foscolo e Eugenio Montale!
Në Egjiptin e lashtë ky zog mbahet si i shenjtë, e në këtë cilësim ishte super i mbrojtur. Ndalohej në mënyrë të veçantë vrasja e tij për çfarëdo lloj destinimi!
Në Kuranin e Shenjtë të besimit mysliman, upupa pati detyrën e ndërlidhësit mes mbretit Salomon dhe mbretëreshës Saba (Bilqis). Nëpërmjet upupës Salomoni i dërgoi një mesazh Sabas (adhuruese e diellit) për kthimin në besimin në Zotin e Vetëm!
Grekët e Romanët e cilësonin si zog mbretëror, për nga elganca dhe kreshta, duke e krahasuar  me fisnikërinë e shpirtit!
Komediani grek Aristofani në komedinë e tij "Zogjtë" e cilëson si mbretin e krijesave me krahë! (krijesat mitologjike me krahë)
martedì, giugno 13, 2023

Kryengritja e kungujve nga E. Kaceli

 
Kryengritësit  Foto E. Kaceli


Hoqën dorë nga lozet.
Çanë ferrat e gardhit.
Dolën në rrugë të madhe.
 
(Kunguj shumëngjyrësh,
kunguj të kuq, kunguj blu,
kunguj rozë, kunguj jeshilë, të verdhë
kunguj gjithëfarë formash,
kunguj të bukur, hijerëndë
kunguj të shëmtuar
Natyrisht në krye kungujt më të zgjuar)
 
Në unitet kungullor morën rrugën e madhe...
 
Habituni!
-fjala është për Kryengritjen e Kungujve
në Vitin Bujqësor.
 
Kunguj të Jashtëzakonshëm
Kunguj Kryengritës.
 
Rrugës së madhe drejt e në treg
Aty i priste kopshtari!